Alajärven Elinvoimalautakunta hyväksyi kulttuurikasvatussuunnitelman ja torimökkien käyttösäännöt
Alajärven Elinvoimalautakunta hyväksyi kokouksessaan kulttuurikasvatussuunnitelman, joka takaa tasavertaisen taide- ja kulttuurikasvatuksen kaikille oppilaille. Lisäksi lautakunta vahvisti Palotorin torimökkien käyttösäännöt, jotka varmistavat mökkien sujuvan ja turvallisen käytön.
Julkaistu 18.6.2026 klo 20.00
Kulttuurikasvatussuunnitelman tavoitteena on varmistaa, että jokainen Alajärven oppilas saa minimiosuuden kulttuuria ja taidetta varhaiskasvatuksen, peruskoulun ja lukion aikana. Suunnitelma perustuu paikallisten opetus- ja kulttuuritoimijoiden yhteistyöhön ja täyttää kuntien kulttuuritoiminnasta annetun lain velvoitteet. Suunnitelma hyväksytään myös sivistyslautakunnassa.
Palotorin neljän torimökin käyttösäännöt on laadittu varmistamaan mökkien hyvä kunto, turvallisuus ja viihtyisyys. Säännöt linjaavat muun muassa mökkien varaamisesta, käyttöoikeudesta, avainten hallinnasta, sähkön käytöstä, käyttäjien vastuista ja mainonnasta. Torimökkien käyttö on käyttäjille maksutonta, ja ne ovat yrittäjien, yhdistysten ja muiden toimijoiden käytettävissä tori- ja tapahtumatoiminnan tukemiseksi.
Kokouksessa nousi esille myös asukkaan toive uimahallin suihkutilojen aukiolosta tunnin viikossa uimahallin kiinnioloaikana kesällä. Tämä merkittiin lautakunnan muihin asioihin.
Lähde: Alajärvin Elinvoimalautakunta pöytäkirja 16.6.2026. Lisätietoja kokouksen pöytäkirjasta löytyy osoitteesta https://tweb.alajarvi.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=4801
Lue myös
- Tietyö kaventaa ajokaistoja Alajärven Multavaaran ja Kurejoen välillä heinäkuun lopussa · 31.7.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja tiellä 68 Alajärvellä heinäkuussa 2026 · 13.7.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja valtatiellä 16 Alajärvellä heinäkuussa 2026 · 4.7.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja Sorvarin ja Isoniemen välillä kesällä 2026 · 27.6.2026
- Alajärvi hinnoitteli datakeskuksille suunnatun suuren teollisuusalueen – neliöhinnaksi päätettiin 14 euroa · 12.6.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja kantatiellä 68 Lehtimäellä kesäkuussa 2026 · 8.6.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Elinvoimalautakunta: 5/2026 16.6.2026 17:00 · Alajärvi