Dieselin hintapiikki kurittaa kuljetusyrittäjiä
Polttoaineen hinnan nousu on nostanut kuljetusalan kustannukset kriittiselle tasolle. Erityisesti pienet yritykset kamppailevat dieselin hinnan ylitettyä alan sietokyvyn.
Julkaistu 22.9.2026 klo 06.00

Polttoainekustannusten nousu koettelee tällä hetkellä raskaasti suomalaisia kuljetusyrittäjiä. Kuljetusyrityksiä edustavan yhdistyksen mukaan dieselin hinta on noussut jo niin korkeaksi, että se ylittää monen yrityksen taloudellisen kipurajan. Tilanne on erityisen vaikea pienille toimijoille.
Kuljetusyrittäjä Matti Perälän mukaan polttoainekulut voivat nousta jopa lähes tuhanteen euroon päivässä. Korkeat kustannukset vaikuttavat suoraan yritysten kannattavuuteen, eikä nopeaa helpotusta hintatasoon ole näköpiirissä.
Asiasta uutisoi aiemmin Yle.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Helsingin Kirjamessut laajenevat ennätysmittoihin – luvassa yli tuhat ohjelmanumeroa · 22.9.2026
- Piipsan tuulipuiston rakentaminen alkaa Haapaveden ja Siikalatvan rajalla · 22.9.2026
- Korkein hallinto-oikeus hylkäsi Savon Kuljetuksen valituslupahakemuksen Kontiolahden maa-ainesten otosta · 22.9.2026
- Kokkola tavoittelee paikkaa Unescon kansainvälisessä musiikkiverkostossa · 22.9.2026
- Vapaaehtoiset tuovat työrauhaa Korkeasaaren eläimille ja vierailijoille · 22.9.2026
- Sörnäisten rantatien viljasiilot valaistaan audiovisuaalisella taiteella · 22.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Matti Perälällä menee jo lähes tonni päivässä dieseliin, eikä helpotusta näy · Yle Uutiset · Pääuutiset