LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HankoAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Hangon liikuntatoimi saa esteettömät tilat Esplanaadilta

Hangon sivistyslautakunta on hyväksynyt uuden toimistotilan vuokraamisen liikuntatoimelle esteettömyyden parantamiseksi. Lisäksi lautakunta puolsi avustusta koulujen jätteiden lajitteluasemille.

Julkaistu 13.10.2026 klo 06.00

Kuvituskuva: Hanko
Kuvituskuva: Hanko Kuva: Jari Kolehmainen · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Liikuntatoimi muuttaa uusiin 54 neliömetrin tiloihin Esplanaadille vuoden 2027 alusta alkaen. Nykyiset tilat Nuorisotalo Hylliksessä ovat olleet vaikeasti saavutettavissa jyrkkien portaiden vuoksi, mikä on haitannut erityisesti ikääntyneiden liikuntaneuvontaa. Uusi tila on esteetön ja sijaitsee urheilutalon läheisyydessä.

Koulujen ympäristövastuullisuus ottaa askeleen eteenpäin, kun lautakunta puolsi Hankoniemen lukion ympäristöraadin hakemusta lajitteluasemien hankkimiseksi. Suunnitelman mukaan Haagapuiston kouluun, Hangö högstadiumiin, Hangö gymnasiumiin sekä Keskuskouluun hankitaan kullekin oma lajitteluasema. Hankkeen tavoitteena on juurruttaa kierrätys osaksi koulujen arkista toimintakulttuuria.

Hallinnossa tapahtuu muutoksia, kun sivistystoimen toimistosihteerin virka lakkautetaan nykyisen haltijan jäädessä eläkkeelle. Tehtävät järjestellään uudelleen, ja tilalle perustetaan työsopimussuhteinen toimi marraskuun alusta alkaen. Lautakunta hyväksyi myös useita toimintasuunnitelmia sekä hiihtolatujen ja luistelukenttien hoitosopimukset tulevalle talvikaudelle.

Lähde: Hankon Sivistyslautakunta pöytäkirja 7.10.2026. https://hanko10fi.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026870

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Sivistyslautakunta 07.10.2026 Pöytäkirja · Hanko