Hangon suomenkieliseen erityisopetukseen suuri rakenneuudistus – opettajia siirretään Tita-Marian koulusta yleisopetuksen kouluihin
Hangon sivistyslautakunnan suomenkielinen jaosto on hyväksynyt laajan muutossuunnitelman, jonka myötä suomenkielisiä erityisopettajia ja erityisluokkia siirretään Tita-Marian koulun alaisuudesta Hangon keskuskoulun ja Hankoniemen yläasteen alaisuuteen 1. elokuuta 2026 alkaen.
Julkaistu 25.3.2026 klo 00.00
Uudistuksen taustalla on perusopetuksen tuen uudistus, joka otettiin käyttöön syksyllä 2025. Tähän asti kaikki suomenkieliset erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ovat toimineet Tita-Marian koulun opettajina, vaikka osa heistä on työskennellyt fyysisesti muiden koulujen tiloissa. Jatkossa siirrettävät opettajat kuuluvat suoraan sen koulun opettajakuntaan, jossa he työskentelevät.
Muutoksen myötä nykyiset erityisluokan oppilaat siirtyvät yleisopetuksen kotiluokkiin ja opiskelevat vain tietyissä oppiaineissa pienryhmissä. Tita-Marian kouluun jäävät jatkossakin ne oppilaat, joilla on todettu laaja-alaiset oppimisvaikeudet, laajat kielelliset haasteet tai jotka opiskelevat toiminta-alueittain.
Samassa kokouksessa jaosto päätti myös starttiluokan opettajan valinnasta lukuvuodeksi 2026–2027. Tehtävään valittiin Susan Gustafsson, joka oli viidestä hakijasta ainoa kelpoisuusvaatimukset täyttävä. Päätöksen teki poikkeuksellisesti jaosto, sillä sivistystoimen johtaja Karl-Erik Gustafsson oli asiassa jäävi.
Pöytäkirja on kokonaisuudessaan luettavissa osoitteessa https://hanko10fi.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026762
Lähde: Hankon Sivistyslautakunta ⁄ suomenkielinen jaosto pöytäkirja 25.3.2026.
Keskustelu
Ladataan…