Helsingin vähävaraisille lapsiperheille jaetaan yli 800 jouluruokalahjakorttia
Helsingin kaupunki ottaa vastaan 810 kappaletta Hyvä joulumieli -ruokalahjakortteja jaettavaksi paikallisille vähävaraisille lapsiperheille. Lahjoituksen kokonaisarvo on 56 700 euroa.
Julkaistu 5.11.2026 klo 12.35

Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan toimialajohtaja on päättänyt ottaa vastaan Suomen Punaisen Ristin ja Mannerheimin Lastensuojeluliiton lahjoittamat ruokalahjakortit. Päätöksestä uutisoi Helsingin kaupunki.
Lahjakortit on suunnattu helpottamaan helsinkiläisten vähävaraisten lapsiperheiden joulunajan ruokahankintoja. Lahjoitus jaetaan kaupungin eri palveluyksiköiden kautta. Lapsiperheiden kotipalvelun ja sosiaaliohjauksen yksikkö ottaa kortit vastaan ja välittää niistä 500 kappaletta edelleen lastensuojelun ja perhesosiaalityön yksiköille.
Käytännön jakelusta vastaavat toimipisteet eri puolilla Helsinkiä. Sosiaalityöntekijät ja ohjaajat välittävät kortit perheille. Kaupungin mukaan lahjoituksen vastaanottaminen on tarkoituksenmukaista sosiaali- ja terveystoimialan toiminnan kannalta, eikä sille ole esteitä.
Lähde: Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan päätökset
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Lähde: Helsingin kaupunki
Lue myös
- Konepajan näyttämöllä nähdään klovniduo Mike & Zinin uutuusteos keväällä 2027 · 5.11.2026
- Päiväkoti Meripirtti saa Telakanpuistikon leikkipaikan käyttöönsä · 5.11.2026
- Helsinki vahvistaa otettaan Pukinmäen keskustasta – kaupunki ostaa liiketiloja Säterintieltä · 5.11.2026
- Helsingin kaupunginmuseon tulevan Kasarit-näyttelyn suunnittelija on valittu · 5.11.2026
- Helsinki salasi osan Länsi-Herttoniemen kaavoitukseen liittyvistä esteellisyysselvityksistä · 5.11.2026
- Helsinkiläismyymälä määrättiin hävittämään virolaisia kananmunia ja sianlihaa puuttuvien todistusten vuoksi · 5.11.2026
Keskustelu
Ladataan…