LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Helsinki vahvistaa otettaan Pukinmäen keskustasta – kaupunki ostaa liiketiloja Säterintieltä

Helsingin kaupunki hankkii omistukseensa kaksi liikehuoneistoa Pukinmäestä edistääkseen alueen pitkäjänteistä kehittämistä ja kaavoitusta. Kauppahinta Säterintie 2:ssa sijaitsevista tiloista on 90 000 euroa.

Julkaistu 5.11.2026 klo 12.36

Kuvituskuva: Pukinmäki
Kuvituskuva: Pukinmäki Kuva: Niera · CC0 (vapaa käyttö) · Wikimedia Commons

Helsingin kaupungin tilaomaisuusyksikön päällikkö on tehnyt päätöksen ostaa Kiinteistö Oy Säterintie 2:n osakkeita, jotka oikeuttavat kahden liiketilan hallintaan. Asiasta uutisoi Helsingin kaupunki päätöstiedotteessaan. Kauppaan kuuluu yhteensä 2 015 osaketta, ja hankittavat tilat ovat kooltaan 52,5 ja 149 neliömetriä.

Ostoksen myötä kaupungin omistusosuus kiinteistöyhtiöstä nousee nykyisestä noin 65 prosentista lähes 72 prosenttiin. Omistuksen keskittäminen vahvistaa kaupungin päätösvaltaa yhtiössä, mikä helpottaa Pukinmäen keskustan elinvoiman kehittämistä ja tulevia maankäyttösopimuksia. Kaupungin strategisena tavoitteena on parantaa esikaupunkikeskusten viihtyisyyttä.

Kaupunki ei kuitenkaan aio jäädä tilojen pitkäaikaiseksi omistajaksi. Hankinnan tarkoituksena on ensisijaisesti sujuvoittaa alueen kaavoitusta ja parantaa kiinteistöomaisuuden myyntiedellytyksiä jatkossa. Kauppahinnan markkinaehtoisuus on varmistettu ulkopuolisella arvioitsijalla, ja kauppakirja allekirjoitetaan, kun päätös on saanut lainvoiman.

Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-018506?paatos=5bcd9ed3-3f55-c2c6-adc9-a1aac1f00000

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kiinteistö Oy Säterintie 2 osakkeiden nro 7811–8335 ja 8336–9825 osto, kaupunkiympäristön toimiala. · Helsingin kaupunki