Itämeripäivää juhlitaan Forum Marinumilla – ohjelmassa merentutkimusta ja koko perheen toimintaa
Turun Forum Marinumilla vietetään kansainvälistä Itämeripäivää torstaina 27. elokuuta kello 15.00–19.00.
Julkaistu 27.8.2026 klo 05.39
Tapahtuma tuo yhteen tutkijoita, järjestöjä ja kaupunkilaisia keskustelemaan Itämeren luonnosta, kulttuurista ja tulevaisuudesta. Kävijät voivat tutustua erilaisiin näyttelyihin ja meriaiheisiin hankkeisiin Forum Marinumin alueella.
Åbo Akademin kestävän merentutkimuksen huippuyksikkö SOS esittelee tapahtumassa meriliikenteeseen ja ekosysteemeihin liittyvää tutkimustaan. Tutkijoiden tapaamisen lisäksi osastolla on esillä Lego-palikoista rakennettu meriympäristö, joka havainnollistaa ihmisen toiminnan ja luonnon välistä vuorovaikutusta.
Itämeripäivän tavoitteena on lisätä tietoisuutta meren tilasta ja innostaa konkreettisiin tekoihin puhtaamman meren puolesta. Ohjelma on suunnattu koko perheelle.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Turku – tapahtumat.
Lähde: Turku – tapahtumat
Lue myös
- Turun merialueelta löytyi arvokkaita luontokohteita – kaupunki hyödyntää uutta tietoa suojelusuunnittelussa · 27.8.2026
- Turkulainen sydäntutkimus palkittiin – uusi testi tunnistaa infarktin aiempaa tarkemmin · 27.8.2026
- Lausteen koulu Turussa murentaa vieraskielisiin oppilaitoksiin liittyviä ennakkoluuloja · 27.8.2026
- Turussa väitellään kirkkohistoriasta: aiheena kuningatar Josefinan kohtaaminen luterilaisen yhteiskunnan kanssa · 27.8.2026
- Nuorten ryhmä vierailee The Mystery of Banksy -näyttelyssä Turussa · 27.8.2026
- Varha tavoittelee 40 miljoonan euron säästöjä – asiakasmaksuihin esitetään korotuksia · 26.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Östersjödagen vid Forum Marinum · Turku – tapahtumat