Luumäen palveluverkkoselvitys ehdottaa koulujen ja päiväkotien keskittämistä Taavettiin
Luumäen kunnanhallitus on käsitellyt sivistys- ja hyvinvointitoimen palveluverkkoselvitystä vuoteen 2040 saakka. Granlund Oy:n laatimassa selvityksessä ehdotetaan merkittäviä muutoksia kunnan koulu- ja päiväkotiverkkoon väestön vähenemisen ja tilojen heikon kunnon vuoksi.
Julkaistu 4.6.2026 klo 19.15
Selvityksen keskeisimpänä ehdotuksena on Taavetin nykyisen koulukeskuksen purkaminen ja korvaaminen uudella, 280 käyttäjälle mitoitetulla uudisrakennuksella vuoteen 2030 mennessä. Pitkällä aikavälillä perusopetus suositellaan keskitettäväksi kokonaan Taavettiin. Tämä tarkoittaisi muun muassa Kangasvarren koulun luokkien siirtämistä vaiheittain Taavetin uuteen koulukeskukseen.
Koulujen lisäksi muutosesitykset koskevat varhaiskasvatusta ja vapaa-ajan tiloja. Suunnitelmissa ehdotetaan Toukolan monitoimitalon palveluiden siirtämistä Kangasvarteen ja lopulta myös Jurvalan päiväkodin toimintojen keskittämistä Taavettiin. Muutoksilla tavoitellaan tilankäytön optimointia, jolla voitaisiin saavuttaa noin 760 000 euron vuosittaiset säästöt nykytilaan verrattuna. Investointien kokonaiskustannuksiksi arvioidaan vähimmillään noin kahdeksan miljoonaa euroa.
Palveluverkkoselvitys on herättänyt keskustelua, ja sivistys- ja hyvinvointilautakunnassa tehtiin esitys palveluiden takaamisesta Jurvalassa myös jatkossa, mutta pohjaesitys hyväksyttiin lopulta äänin 4–3. Seuraavaksi asia etenee kunnanvaltuuston käsittelyyn.
https://dynastyjulkaisu.luumaki.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026296
Lähde: Luumäkin Kunnanhallitus pöytäkirja 1.6.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kunnanhallitus 01.06.2026 Pöytäkirja · Luumäki