Maastopalovaroitus voimaan Satakunnassa ja Ahvenanmaalla – avotulen teko kielletty viikonloppuna
Ilmatieteen laitos on antanut keltaisen maastopalovaroituksen Satakunnan ja Ahvenanmaan alueille lauantain ja sunnuntain väliseksi ajaksi kuivuneen maaston vuoksi.
Julkaistu 29.8.2026 klo 00.15
Satakunnassa ja Ahvenanmaalla on syytä noudattaa erityistä varovaisuutta luonnossa liikkuessa tulevana viikonloppuna. Ilmatieteen laitoksen antama maastopalovaroitus astuu voimaan lauantaina heti puolenyön jälkeen ja on voimassa sunnuntaihin saakka. Varoitus koskee koko Satakunnan maakuntaa sekä Ahvenanmaan saaristoa ja mannerta.
Keltainen varoitusaste tarkoittaa, että sääolosuhteet ovat otolliset maastopalojen syttymiselle ja nopealle leviämiselle. Käytännössä tämä tarkoittaa, että maasto on niin kuivaa, että pienikin kipinä voi aiheuttaa vaikeasti hallittavan palon. Viranomaiset seuraavat tilannetta tarkasti, sillä kuivuus lisää palokuormaa merkittävästi ja tekee sammutustyöstä haastavaa.
Maastopalovaroituksen aikana avotulen teko on pelastuslain nojalla ehdottomasti kielletty. Kielto koskee kaikkia nuotioita, risujen polttoa sekä muuta vastaavaa tulen käyttöä, josta tuli voi päästä irti maapohjan kautta tai kipinöinnin vuoksi. Myös kertakäyttögrillien käyttö maastossa on kiellettyä, sillä ne rinnastetaan avotuleen. Retkeilijöiden on syytä muistaa, että tupakantumppeja ei saa heittää luontoon ja työkoneiden, kuten raivaussahojen tai kulmahiomakoneiden, käytössä on huomioitava kipinöintivaara. Mikäli havaitset maastopalon tai savua metsässä, soita välittömästi hätänumeroon 112.
Lähde: Ilmatieteen laitoksen säävaroitukset (https://alerts.fmi.fi/cap/2026/08-28/21-01-37Z/2.49.0.1.246.0.0.2026.20725297.41642324059905462187331196463136798476.xml).
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilmatieteen laitos (säävaroitukset).
Lue myös
- Torakat ja puutteellinen hygienia toivat määräyksiä jäätelövalmistajalle Roihupellossa · 22.9.2026
- Helsinki valitsi palvelumuotoilun kumppanit 17 miljoonan euron suursopimukseen · 22.9.2026
- Högsarin lauttaliikenteessä poikkeuksia syyskuussa 2026 · 22.9.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä Hyrynsalmen kirkon läheisyydessä syksyllä 2026 · 22.9.2026
- Korsnäsiltä vaaditaan selvitystä kotouttamiskorvauksista – koskee useita vuosia · 22.9.2026
- Puntalantien tietyö kaventaa ajokaistoja Imatran ja Ruokolahden välillä syyskuussa · 22.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keltainen maastopalovaroitus: Ahvenanmaa ja Satakunta, la 0.01 - su 0.00 · Ilmatieteen laitos (säävaroitukset)