Muurame myy uusia tontteja Kinkomaalta – Lundintien kerrostalotontin hinnaksi lähes 300 000 euroa
Muuramen rakentamisen ja kuntaympäristön lautakunta esittää kunnanhallitukselle ja edelleen valtuustolle uusien tonttien luovuttamista Kinkomaalta ja Vitapoliksen alueelta. Myyntiin on tulossa kolme uutta paritalotonttia Mäkipajanrannasta sekä yksi kerrostalotontti Lundintieltä.
Julkaistu 23.4.2026 klo 00.00

Uudet paritalotontit sijaitsevat vastikään lainvoiman saaneella Paatelanmäen asemakaava-alueella Mäkipajanrannan varrella. Paritalotonttien hinnaksi esitetään 35 000 euroa tonttia kohden. Lundintie 7:ssä sijaitsevan kerrostalotontin rakennusoikeus on 2 200 kerrosalaneliömetriä, ja sen hinnaksi muodostuu 297 000 euroa.
Päätöksenteko ei ollut täysin yksimielinen, sillä lautakunnan jäsen Luka Lindqvist teki kokouksessa muutosesityksen asian palauttamisesta uudelleen valmisteluun. Lindqvist esitti, että luovutukset olisi suunnattu Kinkomaan alueen toisille korteille, jotka ovat pääosin valmiiksi raivattua tyhjää tonttia. Esitys kuitenkin raukesi kannattamattomana, ja Lindqvist jätti päätökseen eriävän mielipiteen.
Tonttitarjonnan laajentaminen on jatkoa lautakunnan aiemmalle päätökselle, jonka mukaan Muuramessa luovutetaan vuoden 2026 aikana kaikkiaan 33 uutta omakotitalotonttia muun muassa Tervamäestä, Isolahdesta ja Seunavuoresta. Lisätietoja tonttitarjonnasta ja kokouksen kulusta voi lukea lautakunnan pöytäkirjasta osoitteessa https://muurame.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=2475.
Lähde: Muuramen Rakentamisen ja kuntaympäristön lautakunta pöytäkirja 23.4.2026.
Lue myös
- Kinkomaan päivä tuo koko perheen tapahtuman koulun alueelle tiistaina · 20.8.2026
- Kino Metson syyskuun elokuvatarjonta tuo valkokankaalle dokumentteja ja klassikoita Muuramessa · 20.8.2026
- Muuramen matkailun tulevaisuutta ja osaamistarpeita pohditaan kunnantalolla · 20.8.2026
- Muuramelaisyrittäjät kokoontuvat Business Lab -aamukahveille verkostoitumaan · 20.8.2026
- Muuramelaisyrittäjät kokoontuvat Business Lab -aamukahveille verkostoitumaan · 20.8.2026
- Kansainvälinen katuruokatapahtuma ja tivoli saapuvat Muuramen torille · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…