Muuramen pääkirjastossa kilpaillaan palapelien kokoamisen nopeudessa lokakuussa
Muuramen pääkirjasto isännöi Keski-kirjastojen palapeliturnauksen alkukarsintaa torstaina 22. lokakuuta kello 16.30 alkaen.
Julkaistu 20.8.2026 klo 06.01

Nopeuskilpailussa tavoitteena on koota 500 palan palapeli mahdollisimman nopeasti. Kilpailuun voi osallistua joko yksin tai parin kanssa. Tapahtuma on osa laajempaa Keski-Suomen alueellista turnausta, jota järjestetään yhteistyössä Suomen palapeliurheiluliiton kanssa.
Alkukarsintoja pidetään syksyn aikana eri puolilla maakuntaa. Muuramen karsinnan parhaiten menestyneet osallistujat saavat kutsun Jyväskylän pääkirjastossa marraskuussa järjestettävään finaaliin, jossa etsitään koko maakunnan nopeinta palapelin kasaajaa.
Kilpailuun on rajattu osallistujamäärä, ja ennakkoilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 21. lokakuuta. Lisätietoja turnauksen kulusta on saatavilla suoraan kirjastosta.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Muurame – tapahtumat.
Lähde: Muurame – tapahtumat
Lue myös
- Teollisuuskiinteistön suodatinpalo työllisti pelastuslaitosta Äänekoskella · 30.9.2026
- Öljyvuoto ja useita tarkastustehtäviä työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä · 28.9.2026
- Lasten ja odottavien äitien influenssarokotukset alkavat Keski-Suomessa lokakuussa · 28.9.2026
- Vesa Pihlajan tussitöitä esillä Muuramen pääkirjastolla lokakuun ajan · 28.9.2026
- Suvi Teräsniska konsertoi Muuramesalissa isänpäivänä · 28.9.2026
- Lastenmusiikkiorkesteri Loiskis esiintyy marraskuussa Muuramesalissa · 28.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-kirjastojen palapeliturnaus: alkukarsinta Muuramessa · Muurame – tapahtumat