Nykytanssia ja sirkusta yhdistävä esitys Kotimäen tallien maneesissa
Liedossa nähdään monitaiteellinen Finnish, Universal? -tanssiteatteriesitys, joka käsittelee ylisukupolvisia taakkoja ja työhön pakenemista hevosmaneesin miljöössä.
Julkaistu 3.9.2026 klo 05.26

Veera Alaverrosen ja Satu Hakamäen tähdittämä teos yhdistää nykysirkusta, tanssia ja teatteria. Esityksen nimi viittaa suomenhevoseen, ja tapahtumapaikkana toimiva hevosmaneesi tarjoaa symbolisen ympäristön mielen syvimpien kerrosten käsittelyyn. Esityksen teemoina ovat epäonnistumiset ja lohdullisuus.
Liedon Kotimäen talleilla järjestettävän esityksen lisäksi kokonaisuuteen kuuluu Barker-teatterilla järjestettävä maksuton työpaja. Työpajassa on mahdollista käsitellä omia kokemuksiaan ylisukupolvisista taakoista, ja siihen voi osallistua riippumatta siitä, onko nähnyt itse esityksen.
Teoksen työryhmään kuuluu laaja joukko taiteen ammattilaisia, ja sen toteuttamista ovat tukeneet muun muassa Koneen säätiö sekä Taiteen edistämiskeskus. Esityksen tuotannossa ovat mukana myös Läntinen tanssin aluekeskus ja Turun Taideakatemia.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Lieto – tapahtumat.
Lähde: Lieto – tapahtumat
Lue myös
- Lasten palloiluklubi käynnistyy Loukinaisten koululla syyskuussa · 3.9.2026
- Liedon nuorisovaltuusto järjestää nuorten retken Linnanmäen valokarnevaaliin · 3.9.2026
- Liedon nuorten ryhmässä askarrellaan tiistaina Sepänkujalla · 3.9.2026
- Liedon nuorten ryhmä suuntaa metsäretkelle syyskuussa · 3.9.2026
- Liedon nuorten ryhmä vierailee Kotimetsän tilalla syyskuussa · 3.9.2026
- Liedon nuorten ryhmässä heittäydytään luoviksi maalaamisen parissa Sepänkujalla · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tanssiteatteri: Finnish, Universal? · Lieto – tapahtumat