Somero yhtiöittää kiinteistöjään ja takaa Palvelutalo Satumaan lainan
Someron kaupunginhallitus käsitteli kaupunkikonsernin kiinteistöjen yhtiöittämistä ja päätti esittää Palvelutalo Satumaan siirtoa Kiinteistö Oy Somerasunnoille sekä korkotukilainan omavelkaista takausta.
Julkaistu 18.6.2026 klo 20.30

Someron kaupunki valmistelee laajaa kiinteistöjen yhtiöittämistä, joka liittyy sote-uudistukseen ja kuntalain asettamiin vaatimuksiin. Yhtiöittämisen tarkoituksena on turvata kaupunkikonsernin mahdollisuus jatkaa vuokraustoimintaa hyvinvointialueelle vuoden 2025 jälkeen ja selkeyttää omistajaohjausta.
Hankkeessa on tarkoitus siirtää muun muassa sote- ja pelastustoimen kiinteistöjä, yrityskiinteistöjä sekä rivitaloja ja asunto-osakehuoneistoja konserniyhtiöiden hallintaan. Ara-rahoitteiset ja asuinkäyttöön tarkoitetut kohteet, kuten Palvelutalo Satumaa, siirretään Kiinteistö Oy Somerasunnoille. Muiden sote- ja pela-kiinteistöjen sekä yritystilojen vastaanottavana yhtiönä toimisi Ktö Oy Jukolantie, jonka yhtiöjärjestystä muutetaan vastaamaan uutta tehtävää.
Yhtiöittämisellä on merkittäviä taloudellisia vaikutuksia kaupungille. Koko siirrettäväksi ajatellun kiinteistö- ja osakehuoneistomassan tasearvo on noin 22,5 miljoonaa euroa. Vuositasolla positiivinen tuloslaskelmavaikutus on noin 0,95 miljoonaa euroa, joka siirtyisi kaupungin tuloslaskelmasta yhtiöihin. Lisäksi yhtiöittäminen vaikuttaa tytäryhtiö Someron Talkkari Oy:n toimintaan, sillä sen mahdollisuudet tuottaa palveluja uudelle toimitilayhtiölle sidosyksikkösuhteella rajoittuvat.
Kaupunginhallitus päätti esittää kaupunginvaltuustolle, että Palvelutalo Satumaa siirretään Kiinteistö Oy Somerasunnoille apporttiomaisuutena ja että kaupunki antaa omavelkaisen takauksen Satumaan korkotukilainalle. Lisäksi esitetään, että kaupunginjohtaja valtuutetaan tekemään tarvittavat toimenpiteet ja sopimukset siirron toteuttamiseksi.
Lähde: Someron Kaupunginhallitus pöytäkirja 8.6.2026. https://asianhallinta.somero.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=1790
Lue myös
- Liikennehäiriö tiellä 280 Somerolla · 5.8.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja kantatiellä 52 Somerolla elokuussa 2026 · 5.8.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä Ruunalan ja Hiisilän välillä Somerolla · 30.7.2026
- Lahdentielle tietyö ja liikennevastaavuutta Somerolla elokuun alussa 2026 · 30.7.2026
- Koskentielle tietyö Somerolla – liikenne rajoitettu yhdelle kaistalle · 30.7.2026
- Koski–Somero-tiellä liikennerajoituksia tietyön vuoksi heinä-elokuun vaihteessa · 30.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kaupunginhallitus: 11/2026 8.6.2026 18:00 · Somero