Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Suvilahden teräksinen kaasukello täyttyy opiskelijafestivaalista syksyllä 2026

Helsingin kaupunki on vuokrannut Suvilahden historiallisissa maisemissa sijaitsevan teräksisen kaasukellon Original Student Festival -tapahtumaa varten. Kampin sirkus Oy järjestää tapahtuman syyskuun alussa vuonna 2026.

Julkaistu 1.9.2026 klo 12.36

Kuvituskuva: Helsinki
Kuvituskuva: Helsinki Kuva: Óðinn · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Helsingin kaupungin myynti- ja vuokraustiimi on tehnyt päätöksen vuokrata osoitteessa Parrukatu 2 sijaitsevan tilan lyhytaikaiseen tapahtumakäyttöön. Asiasta uutisoi Helsingin kaupunki tuoreessa viranhaltijapäätöksessään.

Vuokra-aika on viiden päivän mittainen ja sijoittuu välille 2.–6. syyskuuta 2026. Tapahtumapaikkana toimiva teräksinen kaasukello on osa kaupungin omistamaa Suvilahden kulttuurihistoriallista kokonaisuutta. Vuokrasopimuksen kokonaishinnaksi on määritelty 1 500 euroa, johon lisätään arvonlisävero.

Sopimus syntyy virallisesti, mikäli päätöstä ei oteta ylemmän toimielimen käsiteltäväksi kuntalain mukaisesti. Vuokrauksessa noudatetaan kaupungin Erityistilat-yksikön tavanomaisia liikehuoneistoja koskevia ehtoja.

Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-013928/1e7dc17e-4196-cc61-87a8-a05c6c800000

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Lyhytaikainen vuokraus, tapahtumakäyttö, Parrukatu 2, Kampin Sirkus Oy · Helsingin kaupunki