Tietyö haittaa liikennettä valtatiellä 22 Paltamossa heinäkuun alussa
Valtatie 22:lla alkaa kesällä 2026 tietyö, joka tuo mukanaan nopeusrajoituksia ja liikennevalot neljän kilometrin matkalle Paltamossa.
Julkaistu 29.6.2026 klo 12.03

Fintrafficin liikennedatan mukaan tietyö sijoittuu Oulun ja Kajaanin väliselle tieosuudelle. Työmaa alkaa noin 300 metriä Lepikon kohdalta ja jatkuu neljän kilometrin matkan Metelin suuntaan. Työt vaikuttavat liikenteeseen kesä-heinäkuun taitteessa, ja niiden on arvioitu kestävän 30. kesäkuuta alkaen 6. heinäkuuta 2026 saakka.
Paikallisten autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin, sillä työmaalla on käytössä liikennevalot ja vain yksi ajokaista. Liikennettä ohjataan vuoroin kummastakin suunnasta. Lisäksi tiellä on voimassa ajoneuvon leveysrajoitus sekä alennettu nopeusrajoitus.
Työmaalla käytetään hidasta huoltoajoneuvoa ja avoliekki-lämmitintä, mikä viittaa mahdollisiin päällystystöihin. Erityisesti ruuhka-aikoina matkantekoon kannattaa varata tavallista enemmän aikaa.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 22, Paltamo. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)