Tietyö kaventaa ajokaistoja Maksamaalla heinäkuussa 2026
Vöyrin Maksamaalla sijaitsevalla tiellä 17828 tehdään tietyötä, joka vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen heinäkuun alussa 2026. Työmaa sijaitsee Lävsundin ja Maksamaan välisellä tieosuudella.
Julkaistu 7.7.2026 klo 12.01

Fintrafficin liikennedatan mukaan tiellä 17828 (Maksamaantie) tehdään tietyötä tiistaina 7. heinäkuuta 2026. Työmaa sijoittuu Maksamaan ja Särkimon väliselle tieosuudelle, ja tarkempi työalue on Lävsundin ja Maksamaan välillä.
Tietyön vuoksi ajokaistat ovat tavallista kapeammat, mikä autoilijoiden on syytä huomioida alueella liikkuessaan. Kapeammat kaistat voivat vaikuttaa liikenteen sujuvuuteen ja vaatia erityistä tarkkaavaisuutta.
Liikennerajoitukset ovat voimassa 7. heinäkuuta 2026. Tielläliikkujien on hyvä varautua mahdollisiin viivästyksiin kyseisellä reitillä.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 17828, Vöyri. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)