Turussa kilpaillaan agilityn maailmanmestaruuksista – mukana yli 600 koiraa
Turku isännöi parhaillaan agilityn MM-kisoja, joihin osallistuu satoja koirakkoja ympäri maailmaa. Kilpailuun on saapunut osallistujia 38 eri maasta tavoittelemaan lajin mestaruuksia.
Julkaistu 24.9.2026 klo 18.00

Turkuun on kokoontunut tällä viikolla yli 600 koiraa kilpailemaan agilityn maailmanmestaruuksista. Kansainvälinen arvokilpailu on houkutellut paikalle osallistujia yhteensä 38 eri maasta.
Kaukaisimmat kilpailijat ovat saapuneet paikalle Brasiliaa myöten. Pitkät matkat ja aikaerot asettavat omat haasteensa urheilukoirien valmistautumiselle, ja esimerkiksi brasilialaisvieraita on vaivannut aikaeroväsymys. Ruotsalaiskilpailijoiden valmistautumiseen on puolestaan kuulunut läheisyyden hakemista ennen suoritusta.
Asiasta uutisoi Yle, joka seurasi koirien ja ohjaajien valmistautumista maailmanmestaruuskilpailuihin.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Haitallista kurtturuusua raivataan Turun ja Raision valtaväylien varsilta · 24.9.2026
- Kirstinpuistoon nousee uusi vammaisten asumispalveluyksikkö · 24.9.2026
- Aurajoen rantaan nousee uusi saunaravintola – Vulcan Spa sai uudet omistajat · 24.9.2026
- Turun historiaa ruotsalaisena yliopistokaupunkina valotetaan Studia Generalia -luennolla · 24.9.2026
- Åbo Akademi järjestää logopedian seminaarin monikielisyydestä ja vuorovaikutuksesta · 24.9.2026
- Väärennetyt asiakirjat tarkastelussa: Josefine Sjöbergin väitöstilaisuus Turussa joulukuussa · 24.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Brasilialaista väsytti aikaero, ruotsalainen halusi ennen kisaa syliin – näin koirat selviävät agilityn MM-kisoista · Yle Uutiset · Pääuutiset