Entinen rikostutkija Kimmo Nokkonen vierailee Heinolassa kertomassa tietokirjoistaan
Keskusrikospoliisin pitkäaikainen tutkija ja tietokirjailija Kimmo Nokkonen saapuu Heinolaan kertomaan urastaan ja teoksistaan.
Julkaistu 20.8.2026 klo 05.09

Heinolan kaupungin tapahtumailmoituksen mukaan tilaisuudessa käsitellään Nokkosen uraa ja hänen kirjoittamiaan teoksia. Nokkonen toimi yli 30 vuotta Keskusrikospoliisin tutkijana ja erikoistui erityisesti petos- ja väärennösrikoksiin sekä taiderikollisuuteen. Hän oli myös vuoden 2001 MM-hiihtojen dopingjupakan päätutkija.
Kirjailijavierailulla Nokkonen esittelee teoksiaan Operaatio Fake – Suomalaisten taiderikosten jäljillä (2024) sekä tulevaa kirjaansa Likaista hiihtoa ja puhdasta pajunköyttä, joka perkaa hiihdon doping-oikeudenkäyntiä. Vuoden poliisiksi vuonna 2004 valittu Nokkonen kertoo, kuinka halu jakaa rikostutkinnan kokemuksia ja ehkäistä rikollisuutta johti hänet tietokirjailijan uralle.
Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Tapahtumapaikan tarkempaa osoitetta tai tilaisuuden kellonaikaa ei ole mainittu alkuperäisessä ilmoituksessa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Heinola – tapahtumat.
Lähde: Heinola – tapahtumat
Lue myös
- Heinolan kirjastossa tarjotaan apua älylaitteiden ja tietokoneiden käyttöön · 20.8.2026
- Kirjaston lehtisalissa tarjotaan digiapua älylaitteiden ja tietokoneiden käyttöön · 20.8.2026
- Digiopastusta tarjolla älylaitteiden ja tietokoneiden käyttöön Heinolan kirjastossa · 20.8.2026
- Koko perheen Amazing Heinola -kaupunkiseikkailu kutsuu ulkoilemaan · 20.8.2026
- Digiopastusta tarjolla Heinolan kirjaston lehtisalissa · 20.8.2026
- Digiapua tarjolla Heinolan kirjaston lehtisalissa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Rikostutkijasta tietokirjailijaksi: kirjailijavieraana Kimmo Nokkonen · Heinola – tapahtumat