Käsityöharrastajat kokoontuvat Pirtin kässäiltoihin Heinolassa
Heinolassa käynnistyvät syksyn yhteisölliset kässäillat, joissa ideoidaan ja valmistetaan käsitöitä yhdessä muiden harrastajien kanssa.
Julkaistu 27.8.2026 klo 05.03

Käsityöiltojen syyskausi alkaa Heinolassa sijaitsevassa Pirtissä. Tapahtumassa osallistujat voivat tehdä omia käsitöitään tai ideoida uusia projekteja yhdessä muiden kanssa. Tilaisuudet on suunnattu kaikille käsitöistä kiinnostuneille, ja niihin voi osallistua joko yksin tai ystävän seurassa.
Toiminta perustuu yhteisöllisyyteen ja rentoon yhdessäoloon. Osallistumisesta ei peritä erillistä pääsymaksua, mutta kahviosta tehdyistä ostoista sekä yhteisiin töihin hankituista tarvikkeista veloitetaan maksu.
Heinolan kaupungin tapahtumailmoituksen mukaan illat tarjoavat mahdollisuuden harrastaa käsitöitä riemukkaassa seurassa syksyn kuluessa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Heinola – tapahtumat.
Lähde: Heinola – tapahtumat
Lue myös
- Heinolan kesäteatterilla lauletaan yhdessä sunnuntaina · 27.8.2026
- Toimittaja Maarit Tastula vierailee Heinolassa kertomassa amerikansuomalaisten siirtolaistarinoista · 27.8.2026
- Heinolan 250-vuotisjuhlaseminaari pohtii kaupungin tulevaisuutta syyskuussa · 27.8.2026
- Heinolan Core-joogassa vahvistetaan keskivartaloa ilmajoogaliinojen avulla · 27.8.2026
- Keskivartaloa vahvistavaa ilmajoogaa Heinolassa · 27.8.2026
- Heinolan Liikkahallilla liikutaan yhdessä perheen kanssa · 27.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Pirtin kässäilta · Heinola – tapahtumat