Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

AI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Poliisi etsii karkuun ajanutta moottoripyöräilijää Pedersöressä – kaahasi takapyörällä koulun lähellä

Pohjanmaan poliisi pyytää havaintoja moottoripyöräilijästä, joka pakeni poliisia huomattavalla ylinopeudella Pedersöressä torstaina 13. elokuuta.

Julkaistu 14.8.2026 klo 12.30

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: Dickelbers · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Poliisi suoritti liikennevalvontaa Ähtäväntiellä Överessen koulun läheisyydessä hieman ennen kello yhtä iltapäivällä, kun paikalle saapui moottoripyöräilijä. Kuljettaja nosti pyörän eturenkaan ilmaan ja ajoi takapyörällä 91 kilometrin tuntinopeudella. Alueella on 50 kilometrin tuntinopeusrajoitus.

Kuljettaja jätti noudattamatta poliisin antaman selkeän pysäytysmerkin ja poistui paikalta. Etsinnöistä huolimatta poliisi ei tavoittanut kuljettajaa. Tapausta tutkitaan törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä niskoitteluna poliisia vastaan.

Etsitty ajoneuvo on Honda CRF -merkkinen, ja siitä puuttuivat sekä valot että rekisterikilpi. Poliisin arvion mukaan kyseessä on todennäköisesti moottoripyörä eikä kevytmoottoripyörä.

Poliisi pyytää kuljettajan henkilöllisyydestä tietäviä ilmoittamaan havaintonsa sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi tai soittamalla vihjepuhelimeen 0295 415 501.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Pohjanmaan poliisilaitos.

Lähde: Pohjanmaan poliisilaitos

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Poliisi pyytää havaintoja moottoripyöräilijästä Pedersöressä · Pohjanmaan poliisilaitos