Seniorivoima-ryhmä kutsuu liikkumaan torstaisin – syyskausi alkaa elokuussa
Ikäihmisille suunnattu Seniorivoima-liikuntaryhmä käynnistyy torstaina 20. elokuuta. Ryhmän tavoitteena on vahvistaa arjen toimintakykyä rennossa ilmapiirissä.
Julkaistu 20.8.2026 klo 05.24

SomaOlon järjestämä Seniorivoima on lämminhenkinen liikuntaryhmä, joka kokoontuu syksyn aikana yhteensä 16 kertaa. Harjoitukset pidetään torstaisin kello 9.00–9.45. Syyskausi alkaa 20. elokuuta ja jatkuu 17. joulukuuta saakka. Tunneilla pidetään taukoa 15. lokakuuta ja 19. marraskuuta.
Ohjatuilla tunneilla keskitytään voiman, tasapainon, liikkuvuuden ja ketteryyden kehittämiseen vaihtuvien teemojen kautta. Harjoittelu on suunniteltu siten, että mukaan voi tulla ilman aiempaa liikuntataustaa, ja jokainen voi liikkua omalla lähtötasollaan. Liikuntaosuuden jälkeen osallistujilla on mahdollisuus jäädä viettämään aikaa ja vaihtamaan kuulumisia kahvikupin äärelle.
Koko syyskauden osallistumismaksu on 149 euroa. Mikäli ryhmässä on tilaa, mukaan voi osallistua myös 12 euron kertamaksulla. Paikkoja ryhmään on rajoitettu määrä, ja ilmoittautuminen tapahtuu ennakkoon järjestäjän verkkosivujen kautta tai sähköpostitse.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kangasniemi – tapahtumat.
Lähde: Kangasniemi – tapahtumat
Lue myös
- Senioreille suunnattu liikuntaryhmä vahvistaa voimaa ja tasapainoa torstaisin · 20.8.2026
- Kangasniemen Seniorivoima-ryhmä aloittaa syyskautensa elokuussa · 20.8.2026
- Seniorivoima-liikuntaryhmä vahvistaa ikäihmisten voimaa ja tasapainoa torstaisin · 20.8.2026
- Seniorivoima-liikuntaryhmä aloittaa syyskautensa elokuussa · 20.8.2026
- Senioreille suunnattu Seniorivoima-liikuntaryhmä käynnistyy torstaisin · 20.8.2026
- Seniorivoima-ryhmä aloittaa syyskautensa elokuussa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Seniorivoima – voimaa arkeen ja iloa liikkumiseen · Kangasniemi – tapahtumat